Komponenty

Úložiště

Výběr úložiště podle způsobu zápisu

SSD

Solid-state drive (cz, en). Úložiště tohoto typu je důležitým prvkem jakéhokoliv moderního počítače. Díky vysokým rychlostem, paralelizaci a nízké přístupové době umožňuje uživateli pracovat s počítačem bez sebemenšího zpomalení.

SSD je primárním úložištěm pro operační systém a všechny ostatní spustitelné aplikace, programy a hry. Na tento typ úložiště doporučujeme také ukládat větší pracovní soubory, díky čemuž zrychlíte jejich otevírání a vaši produktivitu.WD Black SN750 NVMe SSD

HDD

Klasické pevné disky (cz, en) jsou kvůli mechanickým součástem hlučné a náchylné na mechanické poškození. Oproti SSD jsou také mnohonásobně pomalejší. Hlavní výhodou HDD je výhodnější poměr kapacity a ceny (porovnání SSD a HDD).

Pevné disky najdou uplatnění hlavně tam, kde je požadována nejvyšší možná kapacita za nejnižší možnou cenu, a kde není kladen důraz na rychlost přenosu dat. Jsou ideálními kandidáty k zálohování, archivaci a ukládání velkého množství dat – hudební soubory, videa, fotografie atd.Pevný disk

Výběr úložiště podle způsobu připojení

Interní úložiště

Interní disky slouží jako vestavěné úložiště počítačů, laptopů a dalších zařízení. Interní úložiště umožňuje okamžitý přístup k aplikacím a datům. Můžete jej rozšířit dokoupením dalších disků, nebo výměnou stávajících za jiné s vyšší kapacitou.

Formáty interních SSD a HDD disků

Sběrnice

SATA (cz, en) je sběrnice původně využívaná k připojení magnetických pevných disků a optických mechanik. Mnoho SSD disků používá toto rozhraní také. Revize SATA 3.0 dovolí přenosovou rychlost dat cca 550 MB/s, zatímco starší SATA 2.0 nabídne rychlost pouze poloviční. SATA revize jsou vzájemně kompatibilní – SATA III disk bude fungovat i v SATA II portu, jen bude jeho rychlost omezená pomalejším rozhraním.

SATA disky najdete ve formátu 3,5“, 2,5“ nebo M.2.

Budete-li instalovat SATA SSD do staršího počítače ujistěte se, že počítač podporuje AHCI a že je tato funkce v BIOSu základní desky zapnutá. V opačném případě nebude disk správně fungovat.

PCI-Express (PCIe) (cz, en) nabízí oproti SATA výrazně vyšší propustnost. Disky PCIe čtvrté generace dosahují rychlostí až 7000 MB/s! Propustnost však s nižší generací a také s nižším počtem připojených linek klesá.

PCIe taktéž podporuje zpětnou i dopřednou kompatibilitu, přičemž propustnost bude vždy limitovaná tím nejslabším článkem. Například: připojením SSD s rozhraním PCIe 3.0 x4 do slotu se specifikací PCIe 4.0 x2 dojde k omezení propustnosti na PCIe 3.0 x2.

Generace

Počet linek

 

X2

X4

PCI-Express 2.0

1 GB/s

2 GB/s

PCI-Express 3.0

2 GB/s

4 GB/s

PCI-Express 4.0

4 GB/s

8 GB/s

Přídavné úložiště PCIe můžete koupit ve formě M.2 nebo AIC karet.

Komunikační protokoly

Pokud to váš počítač umožní, doporučujeme vždy raději sáhnout po novějším NVMe disku.

Kompatibilita M.2 disků se základní deskou

Zatímco u tradičních 2,5“, 3,5“ disků a AIC karet jsou způsob instalace a kompatibilita celkem jasné, formát M.2 může být trošku matoucí. M.2 SSD totiž najdete ve verzích M.2 SATA nebo M.2 PCIe, přičemž podpora základních desek se různí.

Externí úložiště

Hodí se pro zálohování, přenos dat mezi počítači, nebo jako rozšíření úložiště tam, kde není možné přidat interní disk.

Způsoby připojení externích disků

Porovnání USB konektorů

Užitečné funkce, parametry a doplňky SSD