Software

Aktivace G-Sync na FreeSync (Adaptive-Sync) monitorech

Proč vůbec chtít G-SYNC, FreeSync, Adaptive-Sync?

Máte problémy s takzvaným trháním obrazu (screen-tearing), nebo zadrháváním (stuttering)? Je to proto, že dochází k rozdílu mezi snímkovou frekvencí (FPS) vaší grafické karty a frekvencí monitoru. Jinými slovy, grafická karta posílá monitoru signál v jiný čas, než jej monitor zobrazuje. Výše uvedené problémy jsou potom viditelné především ve hrách, ale také například při sledování videa. Řešením je synchronizace výstupu grafické karty s frekvencí monitoru, čehož můžeme dosáhnout několika způsoby:

  1. Nastavením co nejvyšší frekvence monitoru. Tohle není až tak řešení, jako spíš zmírnění problémů. S vyšší zobrazovací frekvencí není trhání a zadrhávání tak patrné.
  2. Vertikální synchronizací. Ta vyřeší trhání obrazu, ale bohužel za cenu výrazně zvýšeného vstupního zpoždění (input lag), což je především v akčních hrách nežádoucí. Při pohybu myši cítíte jako by obraz plaval.
  3. Adaptivní vertikální synchronizací. Adaptivní synchronizace nastavuje automaticky frekvenci monitoru podle snímkové frekvence výstupu, který dostává z grafické karty. Tím pádem eliminuje jak trhání, tak zadrhávání a zároveň nijak drasticky neovlivňuje vstupní zpoždění.

Implementace adaptivní vertikální synchronizace

Jako první s touto funkcí přišla nVidia, která ji nazvala G-SYNC. Její nevýhoda však tkvěla v zásadním problému - pro její použití je nutné mít v monitoru speciální čip, který výrazně navyšuje cenu monitoru. U standardní verze se bavíme o 4500 Korun a u HDR dokonce 12000 Korun. Proto jsou G-SYNC monitory tak drahé. Druhá nevýhoda je uzamčení této technologie pouze pro grafické karty GeForce, což je u nVidie celkem typický krok.

Nedlouho po nVidii přišla na scénu AMD s jejich technologií FreeSync. Jak název napovídá, jedná se o zcela bezplatnou a jednoduchou technologii, kterou dokáže využít jakýkoliv displej bez nutnosti přidávat drahý hardware. FreeSync je open-source a může jej využít kterákoliv firma zcela zdarma.

Nakonec byla podpora pro FreeSync přidána přímo do standardu VESA DisplayPort 1.2a pod označením Adaptive-Sync, což výrazně zvýšilo počty monitorů s touto funkcí.

Grafické karty GeForce a Freesync?

GeForce grafické karty stále používají svou vlastní implementaci G-SYNC. V lednu 2019 k tomu navíc přibyla podpora VESA Adaptive-Sync. To však neznamená, že nVidia podporuje přímo FreeSync, ale pouze jeho standardizovanou verzi. Jaká jsou tedy omezení?

  • Monitor musí být připojený přes rozhraní DisplayPort 1.2a nebo vyšší. To znamená, že funkci lze aktivovat pouze u GeForce řady 10xx a novějších s konektorem DP.
  • Na trhu existuje několik monitorů a televizí, které nesou označení FreeSync, ale bohužel nemají konektor DisplayPort. Na těchto zařízeních G-SYNC fungovat nebude.

Rozdělení G-SYNC monitorů

nVidia dělí G-SYNC monitory na tři základní typy. Kromě samotné možnosti aktivace G-SYNC, každý z těchto monitorů zaručuje určitou kvalitu obrazu.

  • G-SYNC Ultimate: HDR, nabízí nejpřísnější certifikace pro kvalitu obrazu. Monitory tohoto typu obsahují pokročilý hardwarový G-SYNC HDR modul.
  • G-SYNC: Podle nVidie nabídnou "prémiový zážitek" s plným frekvenčním rozsahem, jsou továrně zkalibrované a certifikované nVidií. Obsahují standardní G-SYNC modul.
  • G-SYNC Compatible: Jedná se o FreeSync monitory otestované a certifikované nVidií.
  • VESA Adaptive-Sync: A nakonec, adaptivní synchronizaci lze zapnout na jakémkoliv monitoru se standardem VESA Adaptive-Sync.

Podívejte se na průvodce výběrem monitoru

Seznam G-Sync monitorů

Seznam FreeSync monitorů

Co je k zapnutí G-SYNC na FreeSync monitoru potřeba?

  • V prvé řadě FreeSync monitor s rozhraním DisplayPort 1.2a nebo vyšším
  • Grafickou kartu GeForce série 10xx, 16xx nebo 20xx s alespoň jedním rozhraním DisplayPort.
  • Monitor propojený s grafickou kartou přes rozhraní DisplayPort.
  • Aktuální sestavení Windows 10 (uživatelé starších systémů mají smůlu)
  • nVidia ovladač verze 417.71 nebo novější

Nastavení G-Sync

  1. Zapněte FreeSync v nastavení (OSD) monitoru (u některých to není potřeba). Pokud si nejste jistí, projděte si návod k vašemu monitoru.
  2. V ovládácím panelu nVidie zapněte G-SYNC (pokud máte monitor ze seznamu G-SYNC Compatible, bude G-SYNC automaticky zapnutý)
    1. Zaškrtněte Enable G-SYNC, G-SYNC Compatible a Enable for full screen mode
    2. Vyberte G-SYNC monitor na kterém chcete mít synchronizaci zapnutou (v současnosti to je možné pouze na jednom displeji)
    3. Zaškrtněte Enable settings for the selected display model
  3. Zkontrolujte, zda máte nastavenou nejvyšší frekvenci, kterou váš monitor podporuje:
    Změna rozlišení / Obnovovací frekvence
  4. V globálním nastavení 3D zkontrolujte, zda je G-SYNC aktivovaný a zapněte V-SYNC:
    Spravovat 3D nastavení / Globální nastavení / Technologie monitoru
    Spravovat 3D nastavení / Globální nastavení / Vertikální synchronizace

    Jak zkontrolovat, zda G-SYNC funguje?

    • V ovládácím panelu nVidie:
      Display / G-SYNC Compatible Indicator

    Následně se vám objeví ve hře ukazatel G-SYNC ON :-)

Nastavení ve hře

U každé hry se může ideální nastavení lišit, některé hry adaptivní synchronizaci nepodporují vůbec a zůstávají zamknuté například na 60fps.

  • Nastavte hru přes celou obrazovku (Fullscreen / Exclusive Fullscreen)
  • Vypněte ve hře možnosti V-SYNC, Vertical Sync, Triple Buffering, apod.
  • Pokud hra tuto možnost povoluje (v nastavení, nebo přes konfigurační soubory), nastavte FPS limit 3 snímky pod maximální frekvenci monitoru (například 57FPS pro 60Hz, 72FPS pro 75Hz, 141FPS pro 144Hz, apod.) Důvodem je snížení input lagu na minimum.
  • Pokud hra nemá možnost nastavení FPS limitu, stáhněte RivaTuner Statistics Server (je součástí MSI Afterburner) a nastavte limit FPS zde.

Nastavení myši

Pokud to vaše myš umožňuje, nastavte polling rate na 1000Hz. Snížíte tak co nejvíce input-lag a omezíte trhání (micro-stuttering).

A to je vše :-)
Výše uvedená doporučená nastavení vám zajistí optimální výkon a odstraní trhání obrazu (tearing a stuttering), aniž by měly citelný vliv na input-lag.

Zdroje:
blurbusters.com
reddit.com